Αρχική σελίδα » Κλάδος Ε.Τ.Ε.Π.

Ο Κλάδος μας

Το Ειδικό Τεχνικό Εργαστηριακό Προσωπικό (Ε.Τ.Ε.Π.) μαζί με το προσωπικό των Κλάδων Ε.ΔΙ.Π. και Ε.Ε.Π. συγκροτούν τις τρείς κατηγορίες Ειδικού Διδακτικού Προσωπικού των ΑΕΙ.

Ο Κλάδος Ε.Τ.Ε.Π. των Πανεπιστημίων διέπεται από ειδικές διατάξεις που προσδιορίζουν τον ακαδημαϊκό χαρακτήρα του σχετικά με την αποστολή, το έργο, τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των μελών του.

Τα μέλη Ε.Τ.Ε.Π. επιτελούν ειδικό διδακτικό έργο σε μονάδες εκπαίδευσης και έρευνας των Τμημάτων και Σχολών των Α.Ε.Ι., όπως είναι τα Εργαστήρια και οι Κλινικές, όχι στην κεντρική διοίκηση, παρέχοντας εξειδικευμένες τεχνικές και εργαστηριακές υπηρεσίες σύμφωνα με τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα που διαθέτουν και τη θέση που κατέχουν.