Αρχική σελίδα » Σύλλογος Ε.Τ.Ε.Π.

Ο Σύλλογός μας

Ο Σύλλογος Ε.Τ.Ε.Π. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου της Αθήνας αποτελεί συλλογική έκφραση των μελών Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού που υπηρετούν στο Ίδρυμα. Είναι ο επίσημος συλλογικός φορέας υπεράσπισης και προαγωγής των συμφερόντων των μελών του και του κλάδου Ε.Τ.Ε.Π. στο αρχαιότερο και μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο της χώρας.
Ιδρύθηκε το 1974 με την επωνυμία «
Σύλλογος Παρασκευαστών Πανεπιστημίου Αθηνών».

Οι κυριότεροι σκοποί του Συλλόγου μας είναι:

1. Η μελέτη και η προαγωγή των οικονομικών, εργασιακών και επαγγελματικών συμφερόντων, καθώς και η προάσπιση των συνδικαλιστικών, δημοκρατικών δικαιωμάτων και ακαδημαϊκών ελευθεριών, των μελών του Συλλόγου.
    2. Η σύσφιξη των δεσμών μεταξύ των μελών του Συλλόγου, η αλληλεγγύη και η συνεργασία μεταξύ τους.
    3. Η πνευματική και ηθική εξύψωση των μελών του.
    4. Η ουσιαστική συμμετοχή των μελών του Συλλόγου στην κοινωνική, πνευματική και πολιτική ζωή της χώρας και η θετική συμβολή τους στην ανάπτυξή της.
    5. Η ηθική και η υλική συμπαράσταση στα μέλη του σε κάθε περίπτωση που χρειάζεται.
    6. Η συμβολή στην ανύψωση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
    7. Η συνεργασία με τους Συλλόγους την Πανεπιστημιακής κοινότητας για τα εργασιακά και τα εκπαιδευτικά ζητήματα.
    8. Η συμβολή στην ενότητα του συνδικαλιστικού κινήματος και η έμπρακτη συμπαράσταση και αλληλεγγύη στους αγωνιζόμενους Συλλόγους για τα συμφέροντα των μελών τους.

ΔΥΝΑΜΗ  του Συλλόγου μας είναι  οι ενημερωμένοι, συμμετέχοντες, δραστήριοι και αγωνιζόμενοι  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ