04.04.2024

2024-4-4 ΠΡΩΤΟΦΑΝΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΕΚΠΑ - ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΤΕΠ - ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

Ο Σύλλογος ΕΤΕΠ του ΕΚΠΑ, την Παρασκευή 5/4/2024

• προκηρύσσουμε τρίωρη στάση εργασίας 9.00 π.μ. - 12.00 μ. και
  • συμμετέχουμε σε παράσταση διαμαρτυρίας 9.00 μ. στα Προπύλαια του ΕΚΠΑ,

ενάντια στην στοχοποιημένη απόλυση του συναδέλφου Δημήτρη Αντωνίου από το Ίδρυμα μας.

Ο συνάδελφος, εκτελώντας άψογα τα καθήκοντα του κατά γενική ομολογία και υπηρετώντας συνειδητά το δημόσιο χαρακτήρα του ΕΚΠΑ, εργάζεται για 19 ολόκληρα έτη καλύπτοντας πάγιες και διαρκείς ανάγκες, αλλά υπό καθεστώς διαδοχικών επισφαλών εργασιακών συμβάσεων με ευθύνη των Ελληνικών Κυβερνήσεων και των Διοικήσεων του Ιδρύματος.

Είναι μέλος του Κεντρικού Συμβουλίου της Ομοσπονδίας Διοικητικού Προσωπικού στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (ΟΔΠΤΕ). Το «έγκλημα» του αφορά σύντομη δημόσια δήλωση, με την συνδικαλιστική του ιδιότητα, ενάντια στο νομοσχέδιο για τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια και τις διαδικτυακές εξετάσεις κατά τη διάρκεια παράστασης διαμαρτυρίας εργαζομένων και φοιτητών στον περίβολο χώρο του κτηρίου όπου στεγάζεται το Κ.ΛΕΙ.ΔΙ. του ΕΚΠΑ.

Την περίοδο που βάλλεται συστηματικά η Δημόσια Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, ο αγώνας υποστήριξης του Δημόσιου Πανεπιστημίου  είναι χρέος των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας. Οι πρωτοφανείς διώξεις Εκπροσώπων εργαζομένων, οι οποίες συνιστούν προσπάθεια ποινικοποίησης της συνδικαλιστικής δράσης και καλλιέργειας κλίματος εργασιακού εκφοβισμού, δεν μπορεί παρά να είναι κατακριτέες, ειδικά στον πανεπιστημιακό χώρο της ελεύθερης διακίνησης ιδεών, του διαλόγου και της δημοκρατικής συλλογικής έκφρασης.

Το ΕΚΠΑ πρωτοπορεί! Υλοποιώντας τη στοχοποίηση και ανθρωποφαγία μερίδας μέσων της φιλοκυβερνητικής προπαγάνδας σπίλωσης των Δημόσιων Πανεπιστημίων, η Διοίκηση του Ιδρύματος και του ΕΛΚΕ το 2024, πρωτοφανώς, απολύουν Εκπρόσωπο εργαζομένων, εκμεταλλευόμενοι την επισφαλή εργασιακή σχέση του.
Η απόλυση γίνεται παρά την άψογη εκτέλεση των εργασιακών καθηκόντων του συναδέλφου και τις μεγάλες ανάγκες λόγω υποστελέχωσης του Ιδρύματος!

• Την άμεση αποκατάσταση της εργασιακής σύμβασης του συναδέλφου Δ. Αντωνίου!
  • Να γίνονται απολύτως σεβαστά τα συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα ελεύθερης έκφρασης και συνδικαλιστικής δράσης στο ΕΚΠΑ.
  • Μόνιμη και σταθερή εργασία. Κάλυψη των μεγάλων κενών υποστελέχωσης στο Ίδρυμα.

Σας καλούμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να στηρίξουμε τον αγώνα ενάντια στην πρωτοφανή απόλυση του συναδέλφου!!!

• 3ΩΡΗ ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ  την Παρασκευή 5/4/2024 (9 π.μ. – 12 μ.),
  • ΜΑΖΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ (9 π.μ.) στα Προπύλαια ΕΚΠΑ