2024-4-17 ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΕΤΕΠ

Ο Σύλλογος ΕΤΕΠ του ΕΚΠΑ συμμετέχουμε:

• στην 24ωρη πανελλαδική απεργία την Τετάρτη 17/4/2024 που προκήρυξε η Π.Ο.ΕΤΕΠ, πλήθος oμοσπονδιών, σωματείων και η ΓΣΕΕ, καθώς και
  • στις μαζικές συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας,

συμπορευόμενοι με τους υπόλοιπους εργαζομένους σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, ενάντια στις διαρκείς αντιλαϊκές πολιτικές της υποβάθμισης όλων των δημόσιων δομών και των ιδιωτικοποιήσεων, της κερδοσκοπίας και της αχαλίνωτης ακρίβειας στα αγαθά πρώτης ανάγκης, της φοροληστείας και των μισθών πείνας.

Τη στιγμή που η ακρίβεια και η αισχροκέρδεια έχουν κάνει αφόρητη την καθημερινότητα, η Κυβέρνηση εμπαίζει τους εργαζόμενους στο Δημόσιο με αυξήσεις-κοροϊδία 38-42 € το μήνα, ενώ χαρίζει εκατομμύρια σε τραπεζίτες και μεγάλους επενδυτές. Προφανώς, οι αυξήσεις αυτές είναι ψίχουλα, αναλογιζόμενοι ότι τα τελευταία χρόνια οι αποδοχές μας μειώθηκαν κατά 40%, καταργήθηκαν τα δώρα, πάγωσε η διετία 2016-2017, επιβλήθηκε εισφορά αλληλεγγύης 2%, μειώθηκε το αφορολόγητο, αυξήθηκε η έμμεση φορολογία, αυξήθηκε η ιδιωτική συμμετοχή στις κοινωνικές δαπάνες και καλπάζει ο πληθωρισμός. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ, όπου φτωχός θεωρείται μόνο όποιος ζει με εισόδημα λιγότερο από 500 €, τουλάχιστο 2,66 εκατομμύρια κάτοικοι βρίσκονται σε κίνδυνο φτώχειας και κοινωνικού αποκλεισμού, αφού οι δαπάνες για τρόφιμα έχουν αυξηθεί 37%, ενώ ο μισθός ελάχιστα, συγκριτικά με το 2011.

Παράλληλα, με υποχρηματοδότηση και υποστελέχωση  υποβαθμίζουν και απαξιώνουν τους δημόσιους οργανισμούς, ευτελίζοντας τη συνεισφορά τους στην κοινωνία, ενώ στη συνέχεια αποφασίζουν το ξεπούλημα τους ή την ανάθεση υπηρεσιών σε ιδιωτικά συμφέροντα. Χαρακτηριστικά παραδείγματα αποτελούν τα στοιχειώδη αγαθά της υγείας και της παιδείας, όπου πρόσφατα ψηφίστηκε η αντισυνταγματική ίδρυση ιδιωτικών ΑΕΙ και η περαιτέρω ιδιωτικοποίηση της δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ τώρα ψηφίζεται η πλήρης διάλυση του ήδη παραμελημένου Εθνικού Συστήματος Υγείας παρά την τραγική εμπειρία της πανδημίας. Με στόχο την παραγραφή των υποχρεώσεων της Πολιτείας για κοινωνικές υποδομές και παροχές, καθώς και την εξυπηρέτηση ιδιωτικών οικονομικών συμφερόντων προς  μεγιστοποίηση του επιχειρηματικού κέρδους, οι υπηρεσίες θα παρέχονται με ιδιωτική αμοιβή, αποκλείοντας τους οικονομικά ασθενέστερους ακόμη και από τα βασικά αγαθά.

• Επαρκή βασικό μισθό προς αξιοπρεπή κάλυψη των αναγκών μας.
    Αύξηση 20% του μισθού μας, επαναφορά των δώρων, απόδοση της διετίας 2016-2017, κατάργηση της εισφοράς αλληλεγγύης 2%, απόδοση επιδόματος ανθυγιεινής εργασίας.
  • Αναβάθμιση και στελέχωση των δημόσιων υπηρεσιών, ιδίως της υγείας και της παιδείας.
    Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού προς κάλυψη των πάγιων αναγκών.
  • ΟΧΙ στις ιδιωτικοποιήσεις βασικών υποδομών και κοινωνικών παροχών.
  • Δωρεάν υγειονομική περίθαλψη και φαρμακευτική κάλυψη.
  • Δωρεάν Δημόσια Παιδεία, ΟΧΙ στα ιδιωτικά Πανεπιστήμια,
    ΟΧΙ στη λειτουργία των Πανεπιστημίων με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια.
  • Ασφαλείς και ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.
  • Σεβασμός στο δικαίωμα συνδικαλισμού και ελεύθερης έκφρασης των εργαζομένων.
    Άμεση επαναπρόσληψη του συν/φου Δ. Αντωνίου στην ίδια θέση & με τους ίδιους όρους.
  • Ασφαλείς μεταφορές και επικοινωνίες.
  • Καμία συμμετοχή της Ελλάδας στους πολέμους.

Αντιδρούμε - Συμμετέχουμε οργανωμένα, μαζικά και δυναμικά!

ΣΤΗΝ 24ΩΡΗ ΑΠΕΡΓΙΑ            την Τετάρτη 17/4/2024,

ΣΤΙΣ ΑΠΕΡΓΙΑΚΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΑ
ώρα       10.30΄ πμ            Πλ. Συντάγματος              (ΠΑΜΕ)
και         11.00΄ πμ            Πλ. Κλαυθμώνος              (ΓΣΕΕ)