2024-3-7&8 ΔΙΗΜΕΡΟ ΔΡΑΣΗΣ

Η πανεπιστημιακή κοινότητα κλιμακώνουμε τις κινητοποιήσεις μας ενάντια στην προσπάθεια της Κυβέρνησης να ψηφίσει την Παρασκευή 8/3/2024 την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, παραβιάζοντας ακόμη και το Σύνταγμα, αλλά και να ιδιωτικοποιήσει πλήρως το απαξιωμένο Δημόσιο Πανεπιστήμιο.

• Την περασμένη Πέμπτη 29/2 η ΠΟΕΤΕΠ κάναμε σύντομη παρέμβαση στην Βουλή κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων. (βλ. συνημμένη παρέμβαση)
  • Τη Δευτέρα 4/3 ο Σύλλογος ΕΤΕΠ του ΕΚΠΑ συμμετείχαμε σε συνάντηση συντονισμού των φορέων του Ιδρύματος για συμπόρευση των Συλλόγων ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, Διοικητικού Προσωπικού και φοιτητών. (βλ. συνημμένο δελτίο τύπου)

Ο αγώνας μας τώρα κλιμακώνεται!

Η ΠΟΕΤΕΠ έχει προκηρύξει και ο Σύλλογος μας συμμετέχει μαζικά και δυναμικά:

• στάση εργασίας την Πέμπτη 7/3/2024,
  • 24ωρη απεργία την Παρασκευή 8/3/2024.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΜΕ:

• Μεγάλη ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΛΥΣΙΔΑ γύρω από το ΕΚΠΑ στα Προπύλαια την Πέμπτη 7/3, 11.30 πμ. Καλούμε προσωπικά κάθε συνάδελφο / συναδέλφισσα του Συλλόγου μας να γίνουμε ισχυροί κρίκοι της συμβολικής αλυσίδας, ελκύοντας τα φώτα της δημοσιότητας στο μήνυμα μας! Οργανώνουν οι Σύλλογοι Διδασκόντων ΣΘΕ ΕΚΠΑ και ΔΕΠ Παντείου και συμμετέχουμε οι σύλλογοι ΔΕΠ, ΕΤΕΠ, ΕΔΙΠ, Διοικητικού Προσωπικού και φοιτητών του ΕΚΠΑ και άλλων Πανεπιστημίων της Αττικής.
  • Πανεκπαιδευτικό ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ στα Προπύλαια ΕΚΠΑ την Παρασκευή 8/3, ώρα 12.00 μ. Όλες/όλοι μαζί θα συμμετάσχουμε μαζικά και δυναμικά στην κορυφαία συγκέντρωση και πορεία διαμαρτυρίας για την δωρεάν Δημόσια Τριτοβάθμια Εκπαίδευση! Προσυγκέντρωση ΕΤΕΠ στην Πλατεία Κοραή, έναντι ΕΚΠΑ, Προπύλαια.

• Να ΜΗΝ ψηφιστεί το απαράδεκτο νομοσχέδιο!
  • Κανένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο, ανεξαρτήτου μορφής.
  • Καμία τροποποίηση ή βολική «ερμηνεία» του άρθρου 16 του Συντάγματος.
  • Αύξηση της χρηματοδότησης των Δημόσιων Πανεπιστημίων, ΟΧΙ δίδακτρα.
  • Άμεση άρση αναστολής της σύμβασης εργασίας του συμβασιούχου συναδέλφου Δ.Α. και διακοπή κάθε διαδικασίας συνδικαλιστικών διώξεων στο ΕΚΠΑ!