2024-2-29 ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΤΕΠ - ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

Ο Σύλλογος ΕΤΕΠ του ΕΚΠΑ την Πέμπτη 29/2/2024 συμμετέχουμε μαζικά και δυναμικά:

• στην τρίωρη στάση εργασίας 11.00 π.μ. - 2.00 μ.μ. που προκήρυξε η ΠΟΕΤΕΠ,
  • στην παν-εκπαιδευτική συγκέντρωση διαμαρτυρίας 12.00 μ στα Προπύλαια,

συμπορευόμενοι με τους φοιτητές και τους εργαζόμενους στα πανεπιστήμια, ενάντια στη συστηματική προσπάθεια της Κυβέρνησης να θεσπίσει ιδιωτικά πανεπιστήμια, να διαλύσει την δωρεάν δημόσια εκπαίδευση, αλλά και ενάντια στις επιχειρήσεις εκφοβισμού της πανεπιστημιακής κοινότητας που εναντιώνεται.

Μετά τη σύντομη προσχηματική «διαβούλευση», το νομοσχέδιο στις 27/2 κατατέθηκε προς «επεξεργασία» στη Διαρκή Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων (ΔΕΜΥ) της Βουλής. Μάλιστα, στο κατατεθειμένο κείμενο, το οποίο επισυνάπτεται, έχουν εισαχθεί αλλαγές που, μεταξύ άλλων, συνδράμουν τον κερδοσκοπικό ρόλο των ιδιωτικών πανεπιστημίων σχετικά με τη διανομή των κερδών και διευκολύνουν τη μετατροπή των σημερινών ιδιωτικών κολεγίων σε πανεπιστήμια!
Κατόπιν πρόσκλησης, η ΠΟΕΤΕΠ θα συμμετέχουμε στη συνεδρίαση της ΔΕΜΥ την Πέμπτη 29/2 κάνοντας σύντομη παρέμβαση κατά την ακρόαση των φορέων.

• Να μην κατατεθεί προς ψήφιση το νομοσχέδιο.
  • Κανένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο, ανεξαρτήτου μορφής.
  • Καμία τροποποίηση ή βολική «ερμηνεία» του άρθρου 16 του Συντάγματος.
  • Αύξηση της χρηματοδότησης των Δημόσιων Πανεπιστημίων, ΟΧΙ δίδακτρα.
  • Μόνιμες προσλήψεις ΕΤΕΠ και των υπολοίπων κατηγοριών ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού ανάλογα με τις ανάγκες των Πανεπιστημίων.

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ  Αντιδρούμε - Συμμετέχουμε οργανωμένα, μαζικά και δυναμικά

• ΣΤΗΝ 3ΩΡΗ ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ την Πέμπτη 29/2/2024 (11 π.μ. – 2 μ.μ.),