2024-7-4 ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΕΤΕΠ

Ο Σύλλογος ΕΤΕΠ του ΕΚΠΑ, την Πέμπτη 4/7/2024

• προκηρύσσουμε τρίωρη στάση εργασίας 12.00 μ. - 3.00 μ.μ. και
  • συμμετέχουμε σε παράσταση διαμαρτυρίας 12.00 μ. στα Προπύλαια του ΕΚΠΑ,

ενάντια στην στοχοποιημένη και εκδικητική απόλυση του συναδέλφου Δημήτρη Αντωνίου από το Ίδρυμα μας.

Ο συνάδελφος, εκτελώντας άψογα τα καθήκοντα του κατά γενική ομολογία και υπηρετώντας συνειδητά το δημόσιο χαρακτήρα του ΕΚΠΑ, εργάζεται για 19 ολόκληρα έτη καλύπτοντας πάγιες και διαρκείς ανάγκες, υπό καθεστώς διαδοχικών επισφαλών εργασιακών συμβάσεων.

Τώρα, το ΕΚΠΑ επιβραβεύει την πολυετή προσφορά του!
Οι αρμόδιες Αρχές Διοίκησης αρνούνται να ανανεώσουν την εργασιακή του σύμβαση και προσχηματικά επικαλούνται ότι δεν είναι αναγκαίες πια οι εξειδικευμένες υπηρεσίες του, τη στιγμή που υπάρχουν τεράστιες ελλείψεις προσωπικού και ο ίδιος καλύπτει με γνώση, πολυετή εμπειρία και συνέπεια τις σύγχρονες ψηφιακές ανάγκες για τη λειτουργία των Βιβλιοθηκών του Ιδρύματος.

Μάλιστα, κατά τη διάρκεια κοινής συνάντησης του Αντιπρύτανη Οικονομικών και Ανάπτυξης του ΕΚΠΑ με τα Προεδρεία των Συλλόγων Διοικητικού Προσωπικού, ΕΤΕΠ και ΕΔΙΠ δύο μήνες πριν, είχε διαβιβαστεί επισήμως η δέσμευση των Πρυτανικών Αρχών ότι η εργασία του συναδέλφου θα συνεχιστεί κανονικά!

Ο συνάδελφος Δημήτρης Αντωνίου είναι Γενικός Γραμματέας του Συλλόγου Διοικητικού Προσωπικού ΕΚΠΑ και μέλος του Κεντρικού Συμβουλίου της Ομοσπονδίας Διοικητικού Προσωπικού στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Το «έγκλημα του» αφορά σύντομη δημόσια δήλωση στις 12/2/2024, με την τότε συνδικαλιστική του ιδιότητα, ενάντια στο νομοσχέδιο για τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια και τις διαδικτυακές εξετάσεις κατά τη διάρκεια παράστασης διαμαρτυρίας εργαζομένων και φοιτητών στον περίβολο χώρο του κτηρίου όπου στεγάζεται το Κ.ΛΕΙ.ΔΙ. του ΕΚΠΑ.

Την περίοδο που βάλλεται η Δημόσια Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, ο αγώνας υποστήριξης του Δημόσιου Πανεπιστημίου  είναι χρέος των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας. Οι πρωτοφανείς διώξεις Εκπροσώπων εργαζομένων, οι οποίες συνιστούν προσπάθεια ποινικοποίησης της συνδικαλιστικής δράσης και καλλιέργειας κλίματος εργασιακού εκφοβισμού, δεν μπορεί παρά να είναι κατακριτέες, ειδικά στον πανεπιστημιακό χώρο της ελεύθερης διακίνησης ιδεών, του διαλόγου και της δημοκρατικής συλλογικής έκφρασης.

Η εκδικητική απόλυση του Δ. Αντωνίου μετά από 19 έτη συνεπούς εργασιακής προσφοράς, με εκμετάλλευση της ανθρώπινης επιβίωσης και της επισφάλειας της θέσης εργασίας του, ΔΕΝ τιμά το ΕΚΠΑ και την υπερήφανη ακαδημαϊκή μας κοινότητα, μάλιστα πολύ περισσότερο  με επίκληση εξωτερικών παρεμβάσεων!

• Την άμεση αποκατάσταση της εργασιακής σύμβασης του συναδέλφου Δ. Αντωνίου.
  • Να γίνονται απολύτως σεβαστά τα συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα ελεύθερης έκφρασης, συνδικαλιστικής δράσης και εκπροσώπησης  των εργαζομένων στο ΕΚΠΑ.
  • Μόνιμη και σταθερή εργασία. Κάλυψη των μεγάλων κενών υποστελέχωσης.

Σας καλούμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να στηρίξουμε τον αγώνα ενάντια στην πρωτοφανή απόλυση του συναδέλφου στο Ίδρυμα μας!

• 3ΩΡΗ ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ  την Πέμπτη 4/7/2024  (12 μ. – 3 μ.μ.),
  • ΜΑΖΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ (12 μ.) στα Προπύλαια ΕΚΠΑ