07.06.2020

2020-6-7 Απεργιακές Κινητοποιήσεις ΕΤΕΠ

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ Ε.Τ.Ε.Π. &  ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΑ

Ο Σύλλογος ΕΤΕΠ του ΕΚΠΑ, ως συνέχεια των κινητοποιήσεων που έχουν προηγηθεί, συμμετέχει στην 24ωρη πανελλαδική απεργία που έχει προκηρύξει η Πανελλήνια Ομοσπονδία ΕΤΕΠ την Τρίτη 9/6/2020 και στα συλλαλητήρια διαμαρτυρίας την Τρίτη 9/6 και την Τετάρτη 10/6/2020 ενάντια στο νομοσχέδιο του ΥΠΑΙΘ, με το οποίο προσβάλλονται έντονα η φυσιογνωμία και τα δικαιώματα του Κλάδου ΕΤΕΠ καθώς και  η δωρεάν δημόσια εκπαίδευση.

Το νομοσχέδιο «Κεραμέως» μεταξύ άλλων:

• Καταλύει κάθε έννοια δημοκρατίας στα Πανεπιστήμια και εκφυλίζει το θεσμό Πρυτάνεων, Κοσμητόρων, Προέδρων και  Διευθυντών Τομέων με την μεροληπτική στέρηση του δικαιώματος «εκλέγειν» των Οργάνων αυτών από όλους τους συμμετέχοντες πανεπιστημιακούς Κλάδους εκτός ΔΕΠ.
  • Καταργεί σταδιακά και με έμμεσο τρόπο το Άρθρο 16 του Συντάγματος των Ελλήνων με τα ξενόγλωσσα και τα θερινά Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών (ΠΠΣ), με δίδακτρα και διδακτικές μονάδες, τα οποία θα δημιουργήσουν ΠΠΣ πολλών ταχυτήτων και θα λειτουργήσουν όχι μόνο ανταγωνιστικά αλλά και σε βάρος των κανονικών προγραμμάτων σπουδών από άποψη χώρων, χρόνου, ανθρώπινου δυναμικού και οικονομικού ενδιαφέροντος, όπως ήδη έχει γίνει με τα ΠΜΣ. Αναμενόμενα, θα οδηγήσουν στο τέλος του Δωρεάν Δημόσιου Πανεπιστημίου.
  • Υποβαθμίζει και απαξιώνει ακόμη περισσότερο την δημόσια Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση προβλέποντας μεγάλο πλήθος μαθητών ανά τάξη, στερώντας την πρόσβαση πολλών μαθητών στην επαγγελματική εκπαίδευση, υποκαθιστώντας τον ρόλο ειδικών επιστημόνων στα σχολεία, επαναφέροντας την αναχρονιστική αναφορά της ανήλικης σχολικής διαγωγής στο απολυτήριο, εισάγοντας την «τράπεζα θεμάτων» χωρίς αντίστοιχη αναβάθμιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και προβλέποντας ειδική μεταχείριση για «Πρότυπα» και «Πειραματικά» σχολεία με στόχο την αριστεία των λίγων, αντί να επιδιώκει την ποιοτική δημόσια εκπαίδευση όλων
    των μαθητών.

Συνάδελφοι,
μαζί με τους υπόλοιπους πανεπιστημιακούς Κλάδους και τους εκπαιδευτικούς φορείς, συμμετέχουμε μαζικά:

• Στην 24ωρη Πανελλαδική Απεργία του Κλάδου μας την Τρίτη 9/6/2020
  • Στο συλλαλητήριο διαμαρτυρίας την Τρίτη 9/6 και ώρα 1 μμ στα Προπύλαια
    κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου, καθώς και
  • στο συλλαλητήριο διαμαρτυρίας την Τετάρτη 10/6 και ώρα 7 μμ στα Προπύλαια,
    κατά την ψήφιση του νομοσχεδίου.

Επιφυλασσόμαστε για περαιτέρω κλιμάκωση των κινητοποιήσεων την επόμενη περίοδο, καθώς και για άσκηση κάθε νόμιμου δικαιώματός μας.

ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΓΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!