2018-05-30 ΑΠΕΡΓΙΑ 24ΩΡΗ

ΟΛΟΙ στην 24ωρη Γενική Πανεργατική Απεργία και τα Συλλαλητήρια την Τετάρτη 30 Μάη

Απαντάμε αγωνιστικά και μαχητικά στα διαρκή μέτρα πτώχευσης.

Απεργούμε και διαδηλώνουμε για τα δικαιώματά μας.

Δεν ανεχόμαστε άλλο την προπαγάνδα και την κοροϊδία από όπου και αν προέρχεται!

Η «δίκαιη ανάπτυξη» που προπαγανδίζει η Κυβέρνηση δεν εμπεριέχει τίποτα θετικό για το λαό και τους εργαζόμενους, αφού αυτή έχει σχεδιαστεί σύμφωνα με τις καπιταλιστικές ανάγκες. Τα «πρωτογενή πλεονάσματα» μαρτυρούν την καθημερινή αφαίμαξη του λαού, όσο και να προσπαθεί η Κυβέρνηση πανηγυρικά και έντεχνα να τα εξαργυρώσει με κάθε μορφής φιλοδώρημα.
Η προπαγάνδα για την αναμενόμενη «μεταμνημονιακή εποχή» δεν πρέπει να αποπροσανατολίζει και να μας καλλιεργεί φρούδες ελπίδες ότι θα έρθει η λύτρωση για τον λαό. Η «επιστροφή στην ομαλότητα» δεν σημαίνει κατάργηση των αντεργατικών-αντιασφαλιστικών νόμων που μας έχουν βομβαρδίσει τα τελευταία χρόνια, δεν σημαίνει ανάκτηση των απωλειών, επιστροφή των μισθών και αποκατάσταση των δικαιωμάτων μας. Σημαίνει ξεκάθαρα διατήρηση όλων των αντεργατικών μέτρων, καθώς επιπλέον και υλοποίηση έως το 2022 όσων δεν έχουν ακόμη εφαρμοσθεί και άλλων που προβλέπονται ως το 2060!

Η συγκεκριμένη πολιτική ΟΟΣΑ-ΔΝΤ-ΕΕ-ΕΚΤ και όλων των μνημονιακών Κυβερνήσεων επέφερε μείωση του ΑΕΠ κατά 25%, έκρηξη της ανεργίας στο 30%, διάλυση των εργασιακών σχέσεων, υποβάθμιση και ανατροπή όλων των εργασιακών και κοινωνικών δικαιωμάτων που οι εργαζόμενοι είχαν κατακτήσει με αγώνα και θυσίες.
Οι εργαζόμενοι στο Δημόσιο έχουμε υποστεί πρωτοφανή μείωση μισθών 40%. Η περικοπή 13ου και 14ου μισθού, το νέο μισθολόγιο με χαμηλότερο εισαγωγικό και καταληκτικό μισθό κατά 200 €, η επέκταση των Μ.Κ. έως τα 39 έτη υπηρεσίας, το πάγωμα της ωρίμανσης για την διετία 2016-2017,  ο αφανισμός του ΕΦΑΠΑΞ, ο περιορισμός καταβολής ανθυγιεινού επιδόματος, η μείωση του αφορολόγητου στα 5.600 € και η κατάργηση ουσιαστικά όλων των φορολογικών ελαφρύνσεων έχει οδηγήσει τους Δημόσιους Υπαλλήλους σε κατάσταση οικονομικής εξαθλίωσης. Το πρόβλημα επιδεινώνεται με πλήθος άλλων μέτρων όπως ΕΝΦΙΑ, αύξηση του ΦΠΑ στο 24% και άλλων ειδικών φόρων σε καύσιμα, αλκοόλ και τσιγάρα. Ταυτόχρονα, οι ατομικές και οικογενειακές οικονομικές ανάγκες έχουν εκτιναχθεί εξαιτίας της ραγδαίας υποβάθμισης των κοινωνικών παροχών σε υγεία και παιδεία.

Στον εργασιακό μας χώρο, η ανύπαρκτη χρηματοδότηση των Πανεπιστημίων και η αποψίλωση του προσωπικού όλων των Κλάδων οδηγεί σε απαιτήσεις εντατικοποίησης και στην εύκολα υλοποιήσιμη λύση της συρρίκνωσης ή κατάργησης δομών και της υποβάθμισης των σπουδών με μεγάλες και κρίσιμες εκπτώσεις στα προγράμματα εκπαίδευσης. Με αφορμή τα τεράστια προβλήματα υποστελέχωσης, κυριαρχούν οι συμβάσεις προσωρινής απασχόλησης και μόνιμης εκμετάλλευσης σε διάφορες παραλλαγές. Τα Πανεπιστήμια εξελίσσονται ραγδαία σε Επιχειρήσεις ΑΕ.

Όλα αυτά που χάθηκαν τα τελευταία χρόνια δεν είχαν χαρισθεί στους εργαζόμενους, είχαν κατακτηθεί με σκληρούς αγώνες και θυσίες. Πάλι, μόνο με οργανωμένο και αποφασισμένο ταξικό αγώνα, με ισχυρά συνδικάτα και κοινή δράση, οι εργαζόμενοι θα επιβάλουμε τις ανάγκες μας σε κράτος και εργοδοσία.
Εμπόδια στον αγώνα αυτό στέκονται όχι μόνο οι καπιταλιστικές κυβερνητικές και πολιτικές δυνάμεις, αλλά και οι εκάστοτε «συνδικαλιστικές», πολιτικές ή εργοδοτικές, λογοδοσμένες πλειοψηφίες που σιωπούν ή σκόπιμα αποπροσανατολίζουν τους αγώνες. Μάλιστα, για να προωθήσουν το στόχο τους ρίχνουν «στάχτη στα μάτια», σχηματίζουν δήθεν αγωνιστικές «κοινωνικές» συμμαχίες και διαφημίζουν «αγώνες» χωρίς συγκρούσεις, προσπαθώντας να βγουν από την ανυποληψία και την απαξίωση των εργαζομένων.

Φτάνει πιά!

Δεν συμβιβαζόμαστε με «την ανάπτυξη για λίγους και φτώχεια, ανεργία, λιτότητα για τους πολλούς».

Διεκδικούμε και αγωνιζόμαστε οργανωμένα με επίκεντρο τις ανάγκες μας!

Διεκδικούμε:

• Μισθούς και συντάξεις αξιοπρέπειας. Επαναφορά 13ου - 14ου μισθού και κάλυψη όλων των απωλειών, μισθολογική και βαθμολογική αναγνώριση προϋπηρεσίας και της παγωμένης διετίας 2016-2017.
  • Κατάργηση όλων των αντιλαϊκών μνημονιακών νόμων και οπωσδήποτε κατάργηση του νόμου Κατρούγκαλου για το «συνταξιοδοτικό» δικαίωμα (Ν 4387/2016).
  • Μόνιμη και σταθερή εργασία με πλήρη δικαιώματα. Κάλυψη όλων των αναγκών σε Παιδεία και Υγεία, προσλήψεις νέων συναδέλφων με δημόσιες και διαφανείς διαδικασίες.
  • Πλήρης κάλυψη της αναγκαίας χρηματοδότησης των Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.
  • Δωρεάν και ποιοτικές σπουδές, πτυχία με δικαιώματα και θέσεις εργασίας.
  • Να σταματήσει η φορολογική επιδρομή στα μόνιμα υποζύγια. Αφορολόγητο ατομικό όριο 20.000 €, με αύξηση 5.000 € για κάθε προστατευόμενο μέλος.
  • Κατάργηση όλων των χαρατσιών (ΕΝΦΙΑ, τέλη, κτλ)
  • Όχι στις ιδιωτικοποιήσεις και το ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας.
  • Κανένας πλειστηριασμός για την λαϊκή οικογένεια. Απαγόρευση πλειστηριασμών όσων αδυνατούν να πληρώσουν.
  • Καμία αλλαγή στα εργατικά συνδικαλιστικά δικαιώματα, την οργάνωση αγώνα και την προκήρυξη απεργίας.

ΟΛΟΙ    ΣΤΗΝ  ΓΕΝΙΚΗ  ΠΑΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ   ΚΑΙ  ΣΤΑ  ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΑ

Τετάρτη  30 Μάη 2018         ώρα 10.30΄ π.μ.          Πλ. Ομόνοιας             (ΠΑΜΕ)

και          ώρα 11.00΄ π.μ.          Πλ. Κλαυθμώνος       (ΑΔΕΔΥ, ΓΣΕΕ)

Αρχεία:
2018-05-30_ETEP_Apergia.pdf197 K