2017-11-20 Ανακοίνωση Συλλόγου για την εκλογή εκπροσώπου ΕΤΕΠ στη Σύγκλητο

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι

Σύμφωνα με την δημοσιευμένη στις 1/11/2017 πρόσκληση του Πρύτανη του ΕΚΠΑ, καλούμαστε όλα τα μέλη Ε.Τ.Ε.Π. του Ιδρύματος να συμμετάσχουμε καθολικά στις εκλογές για την ανάδειξη νέου εκπροσώπου μας στη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου, με τον αναπληρωτή του.  Η εκλογή θα διεξαχθεί αύριο  Τρίτη 21/11/2017 από 8.30 π.μ. μέχρι 4.00 μ.μ. στην αίθουσα Συνεδριάσεων στο κεντρικό κτήριο του ΕΚΠΑ.

Ο υποψήφιος που θα συγκεντρώσει τους περισσότερους «σταυρούς» αναδεικνύεται «Εκπρόσωπος ΕΤΕΠ» στη Σύγκλητο και ο δεύτερος σε πλήθος σταυρών αναδεικνύεται αναπληρωτής του.

Ο εκπρόσωπός μας στη Σύγκλητο, σύμφωνα με τις πρόσφατες διατάξεις του Ν.4485/2017,  θα έχει πλήρη δικαιώματα λόγου και ψήφου για όλα τα θέματα των συνεδριάσεων! Η θητεία του θα είναι διετής.

Δυστυχώς όμως, τα χρόνια αιτήματά μας για ανάδειξη του μοναδικού εκπροσώπου ΕΤΕΠ χωρίς περιορισμό επανεκλογής και με ευθύνη του τοπικού Συλλόγου, ώστε να υπάρχει ισχυρή προάσπιση των επίσημων κοινών συμφερόντων του Κλάδου, δεν υλοποιήθηκαν στον νέο νόμο, παρά τις κυβερνητικές υποσχέσεις.

Έτσι, σε όλες τις διαδικασίες ανάδειξης εκπροσώπων ΕΤΕΠ, συστηματικά και οργανωμένα παρακάμπτεται η συμμετοχή των Συλλόγων, με αποτέλεσμα:

1. Να μην εκφράζεται η επίσημη θέση του Κλάδου μας και πιθανόν να μην προασπίζονται υπεύθυνα τα κοινά συμφέροντα, τη στιγμή που υπάρχει ένας μόνο εκπρόσωπος Ε.Τ.Ε.Π..
  2. Να μην υπάρχει δυνατή-έμπειρη «γνώμη και φωνή», αλλά πιθανόν «εύπλαστη και επηρεάσιμη».
  3. Να απαξιώνεται η αναγκαιότητα ύπαρξης των Συλλόγων και συσπειρωμένης οργάνωσης των εργαζομένων, ώστε,
  4. να μην υπάρχει ενιαίο και ισχυρό «μέτωπο» διεκδίκησης και αγώνα!

Διεκδικούμε τροποποίηση του νόμου, ώστε οι μοναδιαίοι εκπρόσωποι του Κλάδου μας να εκλέγονται με ευθύνη του Συλλόγου!

Το προσεχές διάστημα αναμένεται να συζητηθούν στη Σύγκλητο και να ρυθμιστούν πολλά και κρίσιμα θέματα του Κλάδου μας, γεγονός που περιγράφεται και στις πρόσφατες νομοθετικές διατάξεις. Ήδη, μετά από απόφαση Συγκλήτου σε κάποια Πανεπιστήμια έχουν εκδοθεί, ή σχεδιάζονται, διάφορες Κανονιστικές Αποφάσεις για σημαντικά θέματα ΕΤΕΠ. Για παράδειγμα, σε ορισμένες περιπτώσεις αυθαίρετα αποφασίσθηκε αξιολόγηση (!) των μελών ΕΤΕΠ επιπλέον της βαθμολογικής εξέλιξης.

Προφανώς, είναι απόλυτα απαραίτητη η έμπειρη και με συλλογική ευθύνη εκπροσώπησή μας στο ανώτατο Όργανο Διοίκησης του Πανεπιστημίου.

Συνάδελφοι, λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη τα παραπάνω,

σας  καλούμε  ΟΛΟΥΣ  να συμμετάσχετε  ΜΑΖΙΚΑ & ΔΥΝΑΜΙΚΑ στην εκλογή για ανάδειξη του εκπροσώπου μας και του αναπληρωτή του στη Σύγκλητο του ΕΚΠΑ. Η δύναμη του εκπροσώπου πηγάζει από την μαζικότητα της εκλογής του!

Ο εκπρόσωπός μας στη Σύγκλητο θα πρέπει:

1. Να ενεργεί υπεύθυνα σύμφωνα με το πλαίσιο του Κλάδου και του Συλλόγου μας
  2. Να φέρει αίσθημα ευθύνης και λόγου απέναντι στο Σύλλογο, που θεσμοθετημένα εκφράζει την επίσημη κοινή θέση όλων μας
  3. Να χειρίζεται έμπειρα τα προβλήματα, διαθέτοντας ευρεία και βαθιά γνώση των θεμάτων του Κλάδου και του Πανεπιστημίου
  4. Να διαθέτει άκαμπτο σθένος και αγωνιστικό προσανατολισμό

Σύμφωνα με την δημόσια ανακήρυξη των υποψηφιοτήτων από την αντίστοιχη Εφορευτική Επιτροπή, υποψήφιοι στην εκλογή της Τρίτης 21/11/2017 για την ανάδειξη του εκπροσώπου ΕΤΕΠ στη Σύγκλητο του ΕΚΠΑ, με τον αναπληρωτή του, είναι τα μέλη ΕΤΕΠ:

• ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ  ΒΑΓΓΕΛΗΣ
  • ΚΟΥΝΙΑ ΣΟΦΙΑ